Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (393 entries)

en: %1$s and %2$s
nl: %1$s en %2$s

en: %1$s at %2$s
nl: %1$s om %2$s

en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
nl[0]: %s configuratiefout gevonden
nl[1]: %s configuratiefouten gevonden

en: &#8212;Please choose an option&#8212;
nl: &#8212;Kies een optie&#8212;

en: &mdash; Select &mdash;
nl: &mdash; Selecteer &mdash;

en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
nl: (Dit bericht is toegevoegd in Contact Form 7 versie %s.)

en: (opens in a new tab)
nl: (opent in een nieuwe tab)

en: (optional)
nl: (optioneel)

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
nl: <code>%1$s</code> eigenschap van een <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>niet langer beschikbaar</strong>. Gebruik in plaats daarvan de methode <code>%2$s</code>.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
nl: <strong>Optionele instellingen</strong> bieden een plaats waar je het gedrag van dit contactformulier kunt aanpassen door toevoegen van code snippets.

en: <strong>Attention reCAPTCHA users:</strong> Google attempts to make all reCAPTCHA users migrate to reCAPTCHA Enterprise, meaning Google charges you for API calls exceeding the free tier. Contact Form 7 supports <a href="https://contactform7.com/turnstile-integration/">Cloudflare Turnstile</a>, and we recommend it unless you have reasons to use reCAPTCHA.
nl: <strong>Let op reCAPTCHA gebruikers:</strong> Google probeert alle reCAPTCHA gebruikers te laten overstappen naar reCAPTCHA Enterprise, wat betekent dat Google kosten in rekening brengt voor API-aanroepen die de gratis limiet overschrijden. Contact Form 7 ondersteunt <a href="https://contactform7.com/turnstile-integration/">Cloudflare Turnstile</a>, en we raden dit aan tenzij je redenen hebt om reCAPTCHA te gebruiken.

en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
nl: <strong>Contact Form 7 %1$s vereist WordPress %2$s of hoger.</strong> <a href="%3$s">update WordPress</a> eerst.

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
nl: <strong>Dupliceren</strong> - Kloont het contactformulier. Een gekloond contactformulier neemt alle inhoud over van het origineel, maar heeft een ander ID.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
nl: <strong>Bewerken</strong> - Stuurt je naar het bewerkingsscherm voor dat contactformulier; je kunt ook naar dat scherm gaan door op de titel van het contactformulier te klikken.

en: <strong>Error:</strong> Invalid key values.
nl: <strong>Fout:</strong> Ongeldige sleutelwaarden.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
nl: <strong>Formulier</strong> is de inhoud van het HTML formulier. Men kan gebruik maken van willekeurige HTML code, voorzover toegestaan binnen een formulier element. Je kunt hier ook gebruik maken van formulier tags van Contact Form 7.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
nl: <strong>Mail (2)</strong> is een extra mail template dat vergelijkbaar is met Mail. Mail (2) is anders, in die zin dat deze alleen verstuurd wordt bij succesvolle verzending van mail.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
nl: <strong>Mail</strong> beheert een mail template (headers en bericht body) dat dit contactformulier zal verzenden als gebruikers op 'Verzenden' klikken. Je kunt hier ook gebruik maken van formulier tags van Contact Form 7.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
nl: <strong>Titel</strong> is de titel van het contactformulier. Deze titel wordt alleen gebruikt ter identificatie van het contactformulier en kan bewerkt worden.

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
nl: Een formulier tag is een shortcode, omgeven door vierkante haken, gebruikt in het formulier inhoud. Een formulier tag stelt in het algemeen een invoerveld voor, en de componenten ervan zijn te verdelen in vier onderdelen: type, naam, opties en waarden. Contact Form 7 ondersteunt verschillende soorten formulier tags met inbegrip van tekst velden, numerieke velden, datumvelden, selectievakjes, keuzerondjes, menu's, bestand upload velden, CAPTCHA's en quiz velden.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
nl: Een e-mail tag is ook een shortcode, omsloten door rechte haakjes, die je kunt gebruiken in ieder e-mail en e-mail(2) veld. Een e-mail tag stelt een door de gebruiker in een invoerveld ingevulde waarde voor van een bijbehorende formulier tag.

en: API Key
nl: API-sleutel

en: API configuration cleared.
nl: API configuratie gewist.

en: API key
nl: API-sleutel

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
nl: Verwijder sleutels

[ctx: API keys]
en: Remove key
nl: Sleutel verwijderen

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 do not work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
nl: API-sleutels voor reCAPTCHA v3 zijn afwijkend dan de API-sleutels voor v2; sleutels voor v2 werken niet met die van v3 API. Je moet je site(s) opnieuw registreren om nieuwe API-sleutels te verkrijgen voor v3. Voor details, see %s.

en: Acceptable file types
nl: Toegestane bestandstypes

en: Acceptance checkbox
nl: Acceptatie selectievakje

en: Acceptance checkbox form-tag generator
nl: Acceptatie selectievakje formulier tag generator

en: Add Contact Form
nl: Voeg contactformulier toe

en: Add form submitters to your contact lists
nl: Voeg indieners van formulieren toe aan je contactlijsten

en: Additional Settings
nl: Aanvullende instellingen

en: Additional Settings (%d)
nl: Aanvullende instellingen (%d)

en: Additional headers
nl: Extra headers

en: Additional settings
nl: Extra instellingen

en: Akismet is active on this site.
nl: Akismet is actief op deze site.

en: Akismet returns a spam response.
nl: Askimet stuurt een spam reactie terug.

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
nl: Alle informatie die je verstrekt zal niet zonder je toestemming met de dienst provider worden gedeeld.

en: App Secret
nl: App geheim

en: Attachment file does not exist at %path%.
nl: Het bijlagebestand is niet aanwezig in %path%.

en: Author
nl: Auteur

en: Available Actions
nl: Beschikbare acties

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
nl: Voordat je gaat verdrietig wordt over verloren gegane e-mail&#8230;

en: Brevo integration
nl: Brevo integratie

en: Brevo is active on this site.
nl: Brevo is actief op deze site.

en: CAPTCHAs are designed to distinguish spambots from humans, and are therefore helpless against human spammers. In contrast to CAPTCHAs, Akismet checks form submissions against the global database of spam; this means Akismet is a comprehensive solution against spam. This is why we consider Akismet to be the centerpiece of the spam prevention strategy.
nl: CAPTCHA's zijn ontworpen om spambots van mensen te onderscheiden, en zijn daarom hulpeloos tegen menselijke spammers. In tegenstelling tot CAPTCHA's controleert Akismet formulier inzendingen tegen de globale database van spam. Dit betekent dat Akismet een allesomvattende oplossing tegen spam is. Daarom beschouwen we Akismet als het middelpunt van de spam preventie strategie.

en: Cannot create existing contact form.
nl: Bestaand contactformulier kan niet aangemaakt worden.

en: Checkboxes
nl: Selectievakjes

en: Checkboxes form-tag generator
nl: Selectievakjes formulier tag generator

en: Class attribute
nl: Class-attribuut

en: Close
nl: Sluiten

en: Close this dialog box
nl: Sluit dit dialoog vak

en: Cloudflare Turnstile integration
nl: Cloudflare Turnstile integratie

en: Colons are used in form-tag names.
nl: Komma's worden gebruikt in formulier tag namen.

en: Complete payment
nl: Betaling voltooien

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Configuration error is detected.
nl: Er is een configuratiefout gedetecteerd.

en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
nl[0]: Configuratiecontrole afgerond. %s ongeldig contactformulier is gevonden.
nl[1]: Configuratiecontrole afgerond. %s ongeldige contactformulieren zijn gevonden.

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
nl: Configuratiecontrole afgerond; er is geen ongeldig contactformulier gevonden.

en: Consented
nl: Ingestemd

en: Constant Contact
nl: Constant kontakt

en: Contact Form
nl: Contactformulier

en: Contact Form 7 does not store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
nl: Contact Form 7 slaat verzonden berichten nergens op. Let dus op; Daarom kun je belangrijke berichten voor altijd kwijtraken, als de mailserver niet werkt of als er fouten gemaakt worden in de e-mail configuratie.

en: Contact Form 7 has completed the <a href="https://contactform7.com/2025/01/08/complete-removal-of-constant-contact-integration/">removal of the Constant Contact integration</a>. We recommend <a href="https://contactform7.com/sendinblue-integration/">Brevo</a> as an alternative.
nl: Contact Form 7 heeft de <a href="https://contactform7.com/2025/01/08/complete-removal-of-constant-contact-integration/">verwijdering van de Constant Contact-integratie</a> afgerond. We raden <a href="https://contactform7.com/sendinblue-integration/">Brevo</a> aan als alternatief.

en: Contact Form 7 needs your support.
nl: Contact Form 7 heeft je steun nodig.

en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
nl: Contact Form 7 ondersteunt spamfiltering met %1$s. %2$s blokkeert vervelende spambots. Bovendien kun je met %3$s berichten blokkeren die specifieke keywords bevatten of die zijn verzonden vanaf specifieke IP-adressen.

en: Contact Forms
nl: Contactformulieren

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: Contact form %d
nl: Contactformulier %d

en: Contact form created.
nl: Contactformulier aangemaakt.

en: Contact form deleted.
nl: Contactformulier verwijderd.

en: Contact form not found.
nl: Contact formulier niet gevonden.

en: Contact form saved.
nl: Contactformulier opgeslagen.

en: Contact lists
nl: Contactlijsten

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
nl: Kopieer deze shortcode en plak hem in bericht, pagina of widget:

en: Could not access filesystem.
nl: Kan geen toegang krijgen tot het bestandssysteem.

en: Date
nl: Datum

en: Date field
nl: Datum veld

en: Date field form-tag generator
nl: Formulier tag generator voor datumveld

en: Date format that the sender entered is invalid
nl: De datumnotatie van de verzender is ongeldig

en: Date is earlier than minimum limit
nl: Datum ligt vóór de vroegst toegestane datum

en: Date is later than maximum limit
nl: Datum ligt na de laatst toegestane datum

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Deprecated settings are used.
nl: Er worden verouderde instellingen gebruikt.

en: Disallowed words (%s) are used.
nl: Niet toegestane woorden (%s) zijn gebruikt.

en: Disallowed words are used.
nl: Niet toegestane woorden zijn gebruikt.

en: Dismiss
nl: Negeren

en: Do you need help?
nl: Heb je hulp nodig?

en: Docs
nl: Documentatie

en: Dots are used in form-tag names.
nl: Punten worden gebruikt in formulier tag namen.

en: Drop-down menu
nl: Dropdown menu

en: Drop-down menu form-tag generator
nl: Dropdown menu formulier tag generator

en: Duplicate
nl: Dupliceren

en: Edit
nl: Bewerken

en: Edit &#8220;%s&#8221;
nl: &#8220;%s&#8221; bewerken

en: Edit Contact Form
nl: Contactformulier bewerken

en: Editing form template
nl: Formulier template bewerken

en: Editing messages
nl: Berichten bewerken

en: Email address field
nl: E-mailadres veld

en: Email address field form-tag generator
nl: E-mailadres veld formulier tag generator

en: Email address that the sender entered is invalid
nl: Het e-mailadres dat de gebruiker heeft ingevoerd, is ongeldig

en: Email marketing
nl: E-mail marketing

en: Enter title here
nl: Voer hier de titel in

en: Error
nl: Fout

en: Error in deleting.
nl: Fout bij het verwijderen.

en: Error:
nl: Fout:

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
nl: Sluit regels met lege mail tags uit van de uitvoer

en: FAQ about Configuration Validator
nl: FAQ over de Configuratie validator

en: Failed to attach a file. %s is not a readable file.
nl: Het bijvoegen van een bestand is mislukt. %s is geen leesbaar bestand.

en: Failed to attach a file. %s is not in the allowed directory.
nl: Het bijvoegen van een bestand is mislukt. %s staat niet in de toegestane folder.

en: Failed to attach a file. The total file size exceeds the limit of 25 megabytes.
nl: Het bijvoegen van een bestand is mislukt. De totale bestandsgrootte is groter dan de limiet van 25 megabytes.

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Field type
nl: Veldtype

en: File attachments
nl: Bestand bijlagen

en: File size limit
nl: Bestand grootte beperken

en: File uploading field
nl: Veld voor uploaden van bestanden

en: File uploading field form-tag generator
nl: Formulier tag generator voor uploaden van bestanden

en: For more information:
nl: Voor meer informatie:

en: Form
nl: Formulier

en: Form-tag Generator: %s
nl: Formulier tag generator: %s

en: Form-tags
nl: Formulier-tags

en: From
nl: Van

en: From: %s
nl: Van: %s

en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
nl: Functie %1$s is <strong>verouderd</strong> sinds Contact Form 7 versie %2$s! Gebruik in plaats daarvan %3$s.

en: Function %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
nl: Functie %1$s is onjuist aangeroepen. %2$s %3$s

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">drop-down menu</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">dropdown menu</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/date-field/">date input field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/date-field/">datum invoerveld</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/file-uploading-and-attachment/">file uploading field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/file-uploading-and-attachment/">bestand uploaden veld</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/number-fields/">number input field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/number-fields/">number invoerveld</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/quiz/">quiz</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/quiz/">quiz</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/submit-button/">submit button</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/submit-button/">submit knop</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">URL input field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/text-fields/">URL invoerveld</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">multi-line plain text input area</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/text-fields/">meerregelig invoergebied voor platte tekst</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">single-line plain text input field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/text-fields/">enkel regel invoerveld met platte tekst</a>.

en: Generates a form-tag for a <a href="https://contactform7.com/text-fields/">telephone number input field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/text-fields/">telefoonnummer invoerveld</a>.

en: Generates a form-tag for a group of <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">checkboxes</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een groep <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/"> selectievakjes</a>.

en: Generates a form-tag for a group of <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">radio buttons</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een groep <a href="https://contactform7.com/checkboxes-radio-buttons-and-menus/">radioknoppen</a>.

en: Generates a form-tag for an <a href="https://contactform7.com/acceptance-checkbox/">acceptance checkbox</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/acceptance-checkbox/"> acceptatie selectievakje</a>.

en: Generates a form-tag for an <a href="https://contactform7.com/text-fields/">email address input field</a>.
nl: Genereert een formulier tag voor een <a href="https://contactform7.com/text-fields/">e-mailadres invoerveld</a>.

en: Getting spammed? You have protection.
nl: Word je gespamd? Dan wordt je beschermd.

en: HTML Disallowance: %s
nl: HTML verbod: %s

en: HTML tags are used in a message.
nl: Er worden HTML tags in een bericht gebruikt.

en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
nl: HTTP reactie: %1$s %2$s %3$s van %4$s

en: Hello,
    
    This is a confirmation email sent from %1$s.
    
    We have received your submission to our web form, according to which you have allowed us to add you to our contact list. But, the process has not yet been completed. To complete it, please click the following link.
    
    %2$s
    
    If it was not your intention, or if you have no idea why you received this message, please do not click on the link, and ignore this message. We will never collect or use your personal data without your clear consent.
    
    Sincerely,
    %1$s
nl: Hallo
    
    Dit is een bevestiging e-mail verzonden vanaf %1$s.
    
    We hebben je inzending ontvangen op ons webformulier, volgens welke je ons hebt toegestaan om je toe te voegen aan onze contactenlijst. Maar het proces is nog niet afgerond. Om het te voltooien, klik je op de volgende link.
    
    %2$s
    
    Als het niet je bedoeling was, of als je geen idee hebt waarom je dit bericht hebt ontvangen, klik dan niet op de link en negeer dit bericht. We zullen nooit je persoonsgegevens verzamelen of gebruiken zonder je duidelijke toestemming.
    
    Oprecht
    %1$s

en: Here are some available options to help solve your problems.
nl: Hier is een aantal beschikbare opties die helpen om je problemen te helpen oplossen.

en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s with no alternative available.
nl: Hook %1$s is vanaf Contact Form 7 versie %2$s <strong>verouderd</strong> met geen alternatief beschikbaar.

en: Hook %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
nl: Hook %1$s is <strong>verouderd</strong> sinds Contact Form 7 versie %2$s! Gebruik in plaats daarvan %3$s.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
nl: Als je met de muis over een rij in de contact formulieren lijst gaat worden er actie links getoond die de mogelijkheid geven het contactformulier te beheren; je kunt de volgende acties uitvoeren:

en: ID attribute
nl: ID attribuut

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
nl: In <strong>Berichten</strong> kan men verschillende typen berichten bewerken die voor dit contactformulier worden gebruikt. Dit zijn relatief korte berichten, zoals een validatie foutbericht die verschijnt als een vereist veld niet ingevuld is.

en: In bytes. You can use kb and mb suffixes.
nl: In bytes. Je kunt kb en mb achtervoegsels gebruiken.

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
nl: In de volgende velden kun je deze e-mail tags gebruiken:

en: Insert Tag
nl: Tag invoeren

en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
nl: Installeer een berichtopslag plugin om te voorkomen dat dit gebeurt; %s slaat alle berichten van contactformulieren op in de database. Flamingo is een gratis WordPress plugin, gemaakt door dezelfde auteur als Contact Form 7.

en: Integration
nl: Integratie

en: Integration with External API
nl: Integratie met externe API

en: Integration with external APIs
nl: Integratie met externe API's

en: Invalid Stripe Payment Intent ID detected.
nl: Ongeldige Stripe Payment Intent ID gedetecteerd.

en: Invalid action URL is detected.
nl: Ongeldige actie URL gedetecteerd.

en: Invalid key values.
nl: Ongeldige sleutelwaarden.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
nl: Er wordt een ongeldige mailbox syntax gebruikt in het veld %name%.

en: Invalid mailbox syntax is used.
nl: Er wordt een ongeldige mailbox syntax gebruikt.

en: Invalid tag name (%s) is specified.
nl: Ongeldige tag naam (%s) is opgegeven.

en: It is hard to continue to maintain this plugin without support from users like you.
nl: Het is moeilijk om deze plugin te blijven onderhouden zonder ondersteuning van gebruikers zoals jij.

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
nl: Het is niet toegestaan bestanden buiten de wp-content folder te gebruiken.

en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
nl: Gewoon een ander contactformulier plugin. Eenvoudig maar flexibel.

en: Learn how your data is processed.
nl: Leer hoe je gegevens worden verwerkt.

en: Length
nl: Lengte

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
nl: Mail (2) is een extra mail template dat vaak gebruikt wordt als een 'autoresponder'.

en: Mail-tags
nl: Mail tags

en: Manage your contact lists
nl: Beheer je contactlijsten

en: Manage your email templates
nl: Beheer je e-mailtemplates

en: Message Body:
nl: Berichtinhoud:

en: Message body
nl: Bericht inhoud

en: Messages
nl: Berichten

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
nl: Foutieve configuratie zorgt ervoor dat e-mailberichten niet worden afgeleverd of dat er andere fouten optreden. Controleer je contactformulieren nu.

en: Multiple form controls are in a single label element.
nl: Er zitten meerdere formulierbesturingsopties in een enkel labelelement.

en: Not consented
nl: Niet ingestemd

en: Number field
nl: Numeriek veld

en: Number field form-tag generator
nl: Nummer veld formulier tag generator

en: Number format that the sender entered is invalid
nl: Getal format dat de verzender heeft ingevoerd is ongeldig

en: Number is larger than maximum limit
nl: Getal is groter dan de maximumwaarde

en: Number is smaller than minimum limit
nl: Getal is kleiner dan de minimumwaarde

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
nl: In dit scherm kan men een contactformulier bewerken; een contactformulier bestaat uit de volgende componenten:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
nl: Op dit scherm kun je contactformulieren beheren die door Contact Form 7 worden aangeboden. Je kan een onbeperkt aantal contactformulieren beheren. Elk contactformulier heeft een unieke ID en een Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7...]). Om een contactformulier in een bericht of een tekst widget in te voegen, zet je de shortcode in het doel.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
nl: In dit scherm kan je de diensten beheren die beschikbaar zijn d.m.v. Contact Form 7. Het gebruik van de API maakt samenwerking met alle beschikbare diensten mogelijk.

en: One item per line.
nl: Één item per regel.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
nl: Een of meer velden bevatten een fout; graag controleren en opnieuw proberen.

en: One pipe-separated question-answer pair (question|answer) per line.
nl: Eén pipe gescheiden vraag antwoord paar (vraag|antwoord) per regel.

en: Opt-in confirmation from %s
nl: Opt-in bevestiging van %s

en: Option 1
    Option 2
    Option 3
nl: Optie 1 
    Optie 2 
    Optie 3

en: Overview
nl: Overzicht

en: Payment is required. Please pay by credit card.
nl: Betaling is vereist. Betaal met een creditcard.

en: Payments
nl: Betalingen

en: Pipe-separated file types list. You can use file extensions and MIME types.
nl: Lijst met door pijpen gescheiden bestandstypen. Je kunt bestandsextensies en MIME types gebruiken.

en: Please enter a URL.
nl: Voer een URL in.

en: Please enter a date in YYYY-MM-DD format.
nl: Voer een datum in de JJJJ-MM-DD format in.

en: Please enter a number.
nl: Voer alstublieft een nummer in.

en: Please enter a telephone number.
nl: Voer een telefoonnummer in.

en: Please enter an email address.
nl: Voer een e-mailadres in.

en: Please fill out this field.
nl: Vul dit veld in.

en: Proceed to checkout
nl: Ga verder met afrekenen

en: Professional services
nl: Professionele diensten

en: Publishable Key
nl: Publiceerbare sleutel

en: Put the condition for consent here.
nl: Plaats hier de voorwaarde voor toestemming.

en: Questions and answers
nl: Vragen en antwoorden

en: Quiz form-tag generator
nl: Quiz formulier tag generator

en: Radio buttons
nl: Keuzerondjes

en: Radio buttons form-tag generator
nl: Radioknoppen formulier tag generator

en: Range
nl: Bereik

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Changes
nl: Veranderingen opslaan

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Search Contact Forms
nl: Contactformulieren doorzoeken

en: Search results for &#8220;%s&#8221;
nl: Zoekresultaten voor &#8220;%s&#8221;

en: Secret Key
nl: Geheime sleutel

en: Select an email template:
nl: Selecteer een e-mailtemplate:

en: Select lists to which contacts are added:
nl: Selecteer lijsten waaraan contacten worden toegevoegd:

en: Selectable values
nl: Selecteerbare waarden

en: Send
nl: Verzenden

en: Send a welcome email to new contacts
nl: Stuur een welkomst e-mail naar nieuwe contacten

en: Sender does not enter the correct answer to the quiz
nl: De verzender heeft niet het juiste antwoord op de quizvraag ingevuld

en: Sender email address does not belong to the site domain.
nl: Het e-mailadres van de afzender behoort niet tot het domeinnaam van de site.

en: Sender&#8217;s message failed to send
nl: Bericht van afzender&#8217; is niet verzonden

en: Sender&#8217;s message was sent successfully
nl: Bericht van de afzender is succesvol verzonden

en: Sending mail has been aborted.
nl: Het verzenden van e-mail is afgebroken.

en: Setting up mail
nl: E-mail instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Setup Integration
nl: Integratie instellen

en: Setup integration
nl: Installatie integratie

en: Show welcome panel
nl: Welkomstpaneel weergeven

en: Site Key
nl: Site sleutel

en: Spam filtering with Akismet
nl: Spam filteren met Akismet

en: Spam protection
nl: Spam bescherming

en: Spammers target everything; your contact forms are not an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
nl: Spammers nemen alles op de korrel; je contactgegevens vormen hierop geen uitzondering. Bescherm je contactformulieren met de krachtige anti-spam opties die Contact Form 7 biedt, voordat je gespamd wordt.

en: Spinbox
nl: Getalveld (spinbox)

en: Store and organize your contacts while protecting user privacy on Brevo, the leading CRM & email marketing platform in Europe. Brevo offers unlimited contacts and advanced marketing features.
nl: Opslaan en organiseren van je contacten terwijl je de privacy van gebruikers beschermt op Brevo, het toonaangevende CRM & e-mailmarketing platform in Europa. Brevo biedt onbeperkte contacten en geavanceerde marketing functies.

en: Stripe integration
nl: Stripe integratie

en: Stripe is a simple and powerful way to accept payments online. Stripe has no setup fees, no monthly fees, and no hidden costs. Millions of businesses rely on Stripe&#8217;s software tools to accept payments securely and expand globally.
nl: Stripe is een eenvoudige en krachtige manier om online betalingen te accepteren. Stripe heeft geen setup kosten, geen maandelijkse kosten en geen verborgen kosten. Miljoenen bedrijven vertrouwen op de softwaregereedschappen van Stripe om veilig betalingen te accepteren en wereldwijd uit te breiden.

en: Stripe is active on this site.
nl: Stripe is actief op deze site.

en: Stripe is not available on this site. It requires an HTTPS-enabled site.
nl: Stripe is niet beschikbaar op deze site. Hiervoor is een https site vereist.

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subject: %s
nl: Onderwerp: %s

en: Submission was referred to as spam
nl: Het bericht is aangemerkt als spam

en: Submit
nl: Verzenden

en: Submit button
nl: Verzend knop

en: Submit button form-tag generator
nl: Verzendknop formulier tag generator

en: Submitted nonce is invalid.
nl: Ingezonden nonce is ongeldig.

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Support forums
nl: Ondersteuning forums

en: Telephone number field
nl: Telefoonnummer veld

en: Telephone number field form-tag generator
nl: Telefoonnummer veld formulier tag generator

en: Telephone number that the sender entered is invalid
nl: Het telefoonnummer dat de gebruiker heeft ingevoerd, is ongeldig

en: Text area
nl: Tekst gebied

en: Text area form-tag generator
nl: Tekst gebied formulier tag generator

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Text field form-tag generator
nl: Tekstveld formulier tag generator

en: Thank you for your message. It has been sent.
nl: Bedankt voor je bericht. Het is verzonden.

en: The Constant Contact integration has been removed.
nl: De Constant Contact-integratie is verwijderd.

en: The answer to the quiz is incorrect.
nl: Het antwoord op de quiz is incorrect.

en: The capital of Brazil? | Rio
nl: De hoofdstad van Brazilië? | Rio

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
nl: De ingevulde verificatiecode komt niet overeen met de CAPTCHA

en: The form-tag to be inserted into the form template
nl: De formulier tag die in de formulier template moet worden ingevoegd

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
nl: De vierde parameter ($mail_tag) moet een instantie zijn van de klasse WPCF7_MailTag.

en: The request payload format is not supported.
nl: Het format van de request payload wordt niet ondersteund.

en: The requested contact form was not found.
nl: Het opgevraagde contactformulier is niet gevonden.

en: The total size of attachment files is too large.
nl: De totale omvang van de bijlagen is te groot.

en: The uploaded file is too large.
nl: Het geüploade bestand is te groot.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but do not have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
nl: Er zijn ook speciale mail tags met specifieke namen, maar zonder overeenkomstige formulier tags. Deze worden gebruikt om meta-informatie van de verstuurde formulieren weer te geven, zoals het IP-adres van de gebruiker of de URL van de pagina.

en: There are invalid mail header fields.
nl: Er zijn ongeldige mail header velden.

en: There are several ways for you to %s: testing, coding, translating it into your local languages, helping other users, financial donations, etc, etc. We equally welcome you regardless of the way you contribute.
nl: Er zijn verschillende manieren waarop je kunt bijdragen aan %s: testen, coderen, vertalen in je lokale taal, andere gebruikers helpen, financiële donaties, enz., enz. We verwelkomen je ongeacht de manier waarop je bijdraagt.

en: There are terms that the sender must accept
nl: Er zijn voorwaarden die door de verzender moeten worden geaccepteerd

en: There is a field that the sender must fill in
nl: Er is een veld dat door de verzender nog ingevuld moet worden

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
nl: Er is een veld met invoer die de maximaal toegestane lengte overschrijdt

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
nl: Er is een veld waarbij de invoer korter is dan de minimaal toegestane lengte

en: There is a possible empty field.
nl: Er is mogelijk een leeg veld.

en: There is no valid unit tag.
nl: Er is geen geldige unit tag.

en: There was an error deleting the contact form.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van het contactformulier.

en: There was an error saving the contact form.
nl: Er deed zich een fout voor bij het opslaan van het formulier.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
nl: Er is een fout opgetreden bij het versturen van het bericht; probeer het later nog eens.

en: There was an error uploading the file.
nl: Er is een fout opgetreden bij het uploaden van het bestand.

en: There was an unknown error uploading the file.
nl: Er is een onbekende fout opgetreden bij het uploaden van het bestand.

en: This checkbox is optional.
nl: Dit selectievakje is optioneel.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
nl: Dit contact formulier bevat CAPTCHA velden, maar de benodigde bibliotheken (GD en FreeType) zijn niet beschikbaar op je server.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
nl: Dit contactformulier bevat CAPTCHA velden, maar de tijdelijke map voor de bestanden (%s) bestaat niet of heeft geen schrijfrechten. Je kunt de map aanmaken of de rechten handmatig wijzigen.

en: This contact form has file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
nl: Dit contactformulier bevat bestand upload velden, maar de tijdelijke map voor de bestanden (%s) bestaat niet of is niet schrijfbaar. Je kunt die map aanmaken of de rechten van de map handmatig wijzigen.

en: This contact form is available only for logged in users.
nl: Dit contactformulier is alleen beschikbaar voor ingelogde gebruikers.

en: This email is a receipt for your contact form submission on our website (%1$s %2$s) in which your email address was used. If that was not you, please ignore this message.
nl: Deze e-mail is een ontvangstbevestiging voor je contactformulier op onze site (%1$s %2$s) waarbij je e-mailadres is gebruikt. Als je dat niet was, negeer dit bericht dan.

en: This field expects the submitter URL.
nl: Dit veld verwacht de URL van de indiener.

en: This field expects the submitter email.
nl: Dit veld verwacht de e-mail van de indiener.

en: This field expects the submitter name.
nl: Dit veld verwacht de naam van de indiener.

en: This field expects the submitter telephone number.
nl: In dit veld wordt het telefoonnummer van de indiener verwacht.

en: This field has a too early date.
nl: Dit veld heeft een te vroege datum.

en: This field has a too large number.
nl: Dit veld heeft een te groot nummer.

en: This field has a too late date.
nl: Dit veld heeft een te late datum.

en: This field has a too long input.
nl: Dit veld heeft een te grote invoer.

en: This field has a too short input.
nl: Dit veld heeft een te korte invoer.

en: This field has a too small number.
nl: Dit veld heeft een te klein nummer.

en: This form uses Akismet to reduce spam.
nl: Dit formulier gebruikt Akismet om spam te verminderen.

en: This is a notification that a contact form was submitted on your website (%1$s %2$s).
nl: Dit is een bericht dat er een contactformulier is ingediend op je site (%1$s %2$s).

en: This is a required field.
nl: Dit is een vereist veld.

en: Title
nl: Titel

en: To
nl: Aan

en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
nl: Om CAPTCHA te kunnen gebruiken moet je plugin %s installeren.

en: To use the user input in the email, insert the corresponding mail-tag %s into the email template.
nl: Om de gebruikersinvoer in de e-mail te gebruiken, invoegen we de corresponderende mail tag %s in de template van de e-mail.

en: Too many items are selected.
nl: Er zijn teveel items zijn geselecteerd.

en: Turnstile
nl: Tourniquet

en: Turnstile is Cloudflare&#8217;s smart CAPTCHA alternative, which confirms web visitors are real and blocks unwanted bots without slowing down web experiences for real users.
nl: Turnstile is het slimme Cloudflare CAPTCHA alternatief, dat bevestigt dat webbezoekers echt zijn en ongewenste bots blokkeert zonder de webervaringen voor echte gebruikers te vertragen.

en: Turnstile is active on this site.
nl: Turnstile is actief op deze site.

en: Turnstile token is empty.
nl: Turnstile token is leeg.

en: Turnstile validation failed.
nl: Turnstile validatie mislukt.

en: URL field
nl: URL veld

en: URL field form-tag generator
nl: URL veld formulier tag generator

en: URL that the sender entered is invalid
nl: De URL die de gebruiker heeft ingevoerd, is ongeldig

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
nl: Er zijn niet beschikbare HTML elementen gebruikt in de formulier template.

en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
nl: Er worden niet-beschikbare namen (%names%) gebruikt voor de formulierbesturing.

en: Undefined value was submitted through this field.
nl: Er is een ongedefinieerde waarde ingediend via dit veld.

en: Unique identifier for the contact form.
nl: Unieke identificatiecode voor het contactformulier.

en: Unsafe email config is used without sufficient protection.
nl: Onveilige e-mailconfiguratie wordt gebruikt zonder voldoende bescherming.

en: Untitled
nl: Zonder titel

en: Uploadable file size exceeds PHP&#8217;s maximum acceptable size.
nl: De grootte van het te uploaden bestand overschrijdt PHP maximaal aanvaardbare grootte.

en: Uploaded file is not allowed for file type
nl: Geüpload bestand is niet toegestaan voor bestandstype

en: Uploaded file is too large
nl: Het te uploaden bestand is te groot

en: Uploading a file fails for PHP error
nl: Het uploaden van een bestand is mislukt door een PHP fout

en: Uploading a file fails for any reason
nl: Bestand uploaden is mislukt om onbekende redenen

en: Use HTML content type
nl: Gebruik HTML content type

en: Use Mail (2)
nl: Gebruik Mail (2)

en: Use of tag generator instances older than version 2 is deprecated. Version %1$s instance (%2$s) detected.
nl: Gebruik van tag generator instanties ouder dan versie 2 is verouderd. Versie %1$s instantie (%2$s) gedetecteerd.

en: Use the first item as a label.
nl: Gebruik het eerste item als label.

en: Use this text as the placeholder.
nl: Gebruik deze tekst als plaatshouder.

en: User-Agent string is unnaturally short.
nl: User-Agent string is te kort.

en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
nl[0]: %s contactformulier nu controleren
nl[1]: %s contactformulieren nu controleren

en: Validate Configuration
nl: Configuratie controleren

en: Validate Contact Form 7 Configuration
nl: Controleer de configuratie van Contact Form 7

en: Validation errors occurred
nl: Er zijn validatiefouten opgetreden

en: Welcome email
nl: Welkomst e-mail

en: Welcome panel
nl: Welkomstpaneel

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you do not need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
nl: Hoewel formulier tags een relatief complexe syntax hebben hoef je deze syntax niet te kennen om formulier tags toe te voegen, omdat je de recht-toe-recht-aan tag generator (<strong>Genereer tag</strong> knop in dit scherm) kunt gebruiken.

en: With help from cloud-based machine learning, anti-spam services will protect your forms (%1$s). Even payment services are natively supported (%2$s).
nl: Met behulp van cloudgebaseerde machine learning beschermen antispam diensten je formulieren (%1$s). Zelfs betalingsdiensten worden standaard ondersteund (%2$s).

en: Wrap each item with a label element.
nl: Wikkel elk item met een label element.

en: Y/m/d
nl: j F Y

en: You are not allowed to access contact forms.
nl: Je hebt geen toestemming om de contactformulieren te openen.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
nl: Je hebt geen toestemming om het opgevraagde contactformulier te bewerken.

en: You are not allowed to create a contact form.
nl: Je hebt geen toestemming om een contactformulier te creëren.

en: You are not allowed to delete this item.
nl: Je hebt geen toestemming om dit item te verwijderen.

en: You are not allowed to edit this contact form.
nl: Je hebt geen toestemming om dit contactformulier te bewerken.

en: You are not allowed to edit this item.
nl: Je hebt geen toestemming om dit item te bewerken.

en: You are not allowed to upload files of this type.
nl: Je hebt geen toestemming om bestanden van dit type te uploaden.

en: You are not allowed to validate configuration.
nl: Je hebt geen toestemming om de configuratie te controleren.

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
nl: Hier kun je maatwerk codesnippets toevoegen; voor informatie, zie %s.

en: You can also use this old-style shortcode:
nl: Je kan ook deze oude stijl shortcode gebruiken:

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
nl: Je kan berichten die in verschillende situaties worden gebruikt hier bewerken; voor details, zie %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
nl: Je kan hier het formulier template bewerken; voor details, zie %s.

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
nl: Je kan hier het e-mail template bewerken; voor details, zie %s.

en: You can expand the possibilities of your contact forms by integrating them with external services. For details, see %s.
nl: Je kunt de mogelijkheden van je contactformulieren uitbreiden door ze te integreren met externe diensten. Zie %s voor meer informatie.

en: You can set up the Brevo integration here. For details, see %s.
nl: Je kunt hier de Brevo integratie opzetten. Zie %s voor details.

en: You have no active email template yet.
nl: Je hebt nog geen actief e-mailtemplate.

en: You have no contact list yet.
nl: Je hebt nog geen contactlijst.

en: You have not been authenticated. Make sure the provided API key is correct.
nl: Je bent niet geauthenticeerd. Zorg ervoor dat de verstrekte API-sleutel correct is.

en: You have strong allies to back you up.
nl: Je hebt sterke bondgenoten om je te steunen.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
nl: Mogelijk moet je jezelf aanmelden voor een account van de dienst die je wil gaan gebruiken. Als je dat doet, moet je Contact Formulier 7 toegang verlenen tot de dienst met je account.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
nl: Je moet de voorwaarden accepteren voordat je het bericht kunt verzenden.

en: Your contact forms will become more powerful and versatile by integrating them with external APIs. With CRM and email marketing services, you can build your own contact lists (%1$s).
nl: Je contactformulieren worden krachtiger en veelzijdiger door ze te integreren met externe API's. Met CRM en e-mail marketing diensten kun je je eigen contact lijsten bouwen (%1$s).

en: Your email
nl: Je e-mailadres

en: Your entered code is incorrect.
nl: Je ingevoerde code is onjuist.

en: Your message
nl: Je bericht

en: Your name
nl: Je naam

en: acceptance
nl: acceptatie

[ctx: block description]
en: Insert a contact form you have created with Contact Form 7.
nl: Voeg een contactformulier in die je hebt gemaakt met Contact Form 7.

[ctx: block keyword]
en: form
nl: formulier

en: checkboxes
nl: Selectievakjes

en: contribute to the project
nl: bijdragen aan het project

en: date
nl: datum

en: disallowed list
nl: lijst niet toegestaan

en: docs
nl: documenten

en: drop-down menu
nl: dropdown-menu

en: email
nl: e-mail

en: file
nl: bestand

en: g:i a
nl: H:i

en: https://contactform7.com/comment-blacklist/
nl: http://contactform7.com/comment-blacklist/

en: https://wordpress.org/support/plugin/contact-form-7/
nl: https://nl.wordpress.org/support/plugin/contact-form-7/

en: number
nl: getal

en: radio buttons
nl: keuzerondjes

en: reCAPTCHA is active on this site.
nl: reCAPTCHA is actief op deze site.

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With Contact Form 7&#8217;s reCAPTCHA integration module, you can block abusive form submissions by spam bots.
nl: reCAPTCHA beschermt je tegen spam en andere types geautomatiseerd misbruik. Met de Contact Form 7 reCAPTCHA integratiemodule kun je het misbruik van formulier invullen door spamrobots blokkeren.

en: reCAPTCHA response token is empty.
nl: reCAPTHA reactie token is leeg.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
nl: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lager dan de drempelwaarde (%2$.2f).

en: submit
nl: verzenden

en: text
nl: tekst

en: text area
nl: tekstgebied
